Polish (Poland)Deutsch (Deutsch)

Nasza siedziba została nazwana imieniem Mikołaja Kopernika - osobistości światowej sławy, która przez wiele lat dzieliła Niemców i Polaków a od niedawna zaczęła łączyć.

12 lutego 1996 roku Związek Byłych Mieszkańców Olsztyna z Gelsenkirchen nabył dla OSMN budynek dawnego niemieckiego Urzędu Finansowego na dawnej Bahnhofstrasse, obecnie przy ul. Partyzantów.

Kamienica pochodząca z 1905 roku znajdowała się w opłakanym stanie. Konieczny był remont generalny, a to wiązało się z ogromnymi kosztami. W 1998 roku Fundacja Współpracy Polski-Niemieckiej zagwarantowała pierwsze środki na ten cel. Dalsze dotacje napłynęły z Bawarii, Starostwa Osnabrück, Związku Rolników byłych Prus Wschodnich i oczywiście Związku Byłych Mieszkańców Olsztyna z Gelsenkirchen.

Dnia 30 września 2000 roku dom został oficjalnie otwarty. Na uroczystość przybyli liczni goście z Wicepremier Rządu Bawarii Barbarą Stamm na czele. Udział wzięli również: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Andrzej Ryński, Prezydent Miasta Olsztyn dr Janusz Cichoń, przedstawiciel Ambasady Niemiec Thomas Neisinger, Wicekonsul Irmgard Hennig, Eugeniusz Gorczyca z Fundacji Współpracy Polski-Niemieckiej, Wicewojewoda Żyliński, Przewodniczący Ziomkostwa Prus Wschodnich Wilhelm von Gottberg, Przewodniczący Związku Byłych Mieszkańców Powiatu Leo Michalski, Przewodniczący Byłych Mieszkańców Olsztyna Gottfried Hufenbach. Po przemówieniach i najlepszych życzeniach dla dalszej pracy w „Domu Kopernika” rozpoczęli poświęcenie domu Jego Ekscelencja biskup sufragan dr Jacek Jezierski i biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na Mazurach Rudolf Bożanowski. Atrakcją artystyczną był kwartet smyczkowy. Przewodniczący Stowarzyszenia objął rolę gospodarza i oprowadził gości po domu, a potem zaprosił wszystkich na poczęstunek.

Kilka lat ciężkiej pracy i nerwów przy odbudowie domu opłaciło się. Mniejszość Niemiecka w Olsztynie wprowadziła się do pięknej siedziby, która umożliwia prowadzenie różnorodnej działalności kulturalnej. Na niskim parterze znajduje się duża sala, w której odbywają się wystawy, spotkania seniorów, odczyty, próby chóru i zespołu tanecznego. Czasem wykorzystywana jest jako stołówka, kiedy indziej jako magazyn czy sala balowa. Wszystko zależy od tego, jakie projekty są właśnie realizowane. Niski parter to również kuchnia i biuro grupy młodzieżowej Ermis.

Parter to pomieszczenia wynajmowane firmom. Dzięki środkom finansowym Stowarzyszenie pokrywa koszty eksploatacyjne budynku.

Na pierwszym piętrze mieści się biuro Stowarzyszenia, mała salka konferencyjna oraz najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie zwane Salą Błękitną. Podejmowani są tu oficjalne goście, odbywają się koncerty, odczyty, spotkania.

Wędrując wyżej, na drugim piętrze mamy sale do nauki języka niemieckiego, które służą również jako sale seminaryjne i konferencyjne dla 5-30 osób. Na tej kondygnacji znajduje się również redakcja czasopisma „Allensteiner Nachrichten”.

Trzecie piętro zajmują pokoje gościnne, w których można przenocować. Łącznie do dyspozycji jest 10 miejsc noclegowych. Mieści się tu również pokój przedszkolny, w którym najmłodsi mogą przyswajać podstawy języka niemieckiego bawiąc się. Na tym piętrze znajduje się również bibloteka niemieckojęzyczna, która powstała głównie z darowizn osób prywatnych, niemieckich klubów Rotary i obejmuje pozycje od literatury dziecięcej, poprzez literaturę piękną aż po beletrystykę.

Ostatnim elementem odbudowy budynku był remont poddasza. Oddanie go do użytku odbyło się 9 lipca 2005 roku. Uroczystość zaszczycili swoją obecnścią: Sekretarz Stanu z Bawarskiego Ministerstwa Pracy, Spraw Socjalnych Rodziny i Kobiet Jürgen Heike, Radca Ministerialny Medardus Hümer, Prezydent Miasta Olsztyn Jerzy Małkowski i ksiądz André Schmeier, jak również członkowie OSMN i dziecięca grupa taneczna. Poddasze rozbudowane zostało ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wolnego Państwa Bawarii. Dla uiszczenia długoletniej współpracy i wsparcia z bawarskiej strony dla OSMN to piękne pomieszczenie otrzymało nazwę „Sala Bawarska”. To pomieszczenie jest idealne na wystawy, odczyty, seminaria.

Po czternastu latach użytkowania „Dom Kopernika” na przemian rozbrzmiewa muzyką, literaturą, bądź poważnymi rozmowami na tematy związane z historią regionu i ludzi tu mieszkających.